Kalendarium

• 7 sierpnia 1950 r. – w  Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie utworzono 3 wydziały: Rolniczy, Zootechniczny i Mleczarski.
  • 2 października 1950 r. – Pierwsza inauguracja roku akademickiego, naukę na wydziale rozpoczyna 1000 studentów (w tym 450 nowoprzyjętych).
  • 23 listopada 1951 r. - przemianowanie Wydziału Rolniczego na Wydział Rolny.
  • 1951 – Powstaje Rolniczy Zakład Doświadczalny w Pozortach – początek doświadczalnictwa polowego.
  • 1952 – Pierwsi absolwenci, inżynierowie Wydziału Rolnego.
  • 1953 – Pierwsi absolwenci studiów magisterskich, powstają pierwsze studenckie koła naukowe.
  • 1954 – Powstanie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Łężanach.
  • 1954 – Powstanie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Bałcynach.
  • 1955 – Rozpoczęto kształcenie w trybie zaocznym.
  • 1958 – Zmiana nazwy na Wydział Rolniczy, w strukturze organizacyjnej wyodrębniono 16 katedr.
  • 1960 – Pierwsze obrony prac doktorskich.
  • 1966 – Rozpoczęcie działalności punktów konsultacyjnych studiów zaocznych (pierwszy punkt powstaje w Ełku, następne w Gdańsku – 1970, Starym Polu – 1976, Ostrołęce – 1977 i Olecku – 1994). Kształcenie w punktach konsultacyjnych prowadzono do 1996 roku.
  • 1969 – Katedra Mechanizacji Rolnictwa jako pierwsza zostaje wyłączona ze struktury Wydziału i na jej bazie powstaje Wydział Mechaniczny.
  • 1970 – Zmiana struktury organizacyjnej Wydziału, w wyniku której powstaje 6 instytutów z zakładami.
  • 1 września 1972 r. – Zmiana nazwy Uczelni, powstaje Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie.
  • 1974 – Oddano do użytku blok nr 40 (dziś blok przy Placu Łódzkim 3).
  • 1975 – Powstanie bazy dydaktyczno-doświadczalnej w Tomaszkowie.
  • 1980 – Powrót do struktury organizacyjnej z podstawowymi jednostkami w postaci katedr.
  • 1995 – Kolejna jednostka – Instytut Ekonomii i Organizacji Rolnictwa – wyłączona ze struktury organizacyjnej Wydziału w celu utworzenia, wraz z innymi jednostkami Uczelni, Wydziału Zarządzania.
  • 1997 – Przesunięcie Katedr Botaniki oraz Fizjologii i Biochemii Roślin na nowopowstały Wydział Biologii
  • 1998 – utworzenie kierunku ogrodnictwo
  • 1998 – Uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora z dyscypliny kształtowanie środowiska.
  • 1 września 1997 r. – Zmiana nazwy na Wydział Rolnictwa i Kształtowania Środowiska.
  • 1997 - utworzenie kierunku ochrona środowiska
  • 1 września 1999 r. – Wydział wchodzi w skład nowopowstałego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
  • 1 września 2000 r. – Kolejna zmiana nazwy na Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.
  • 2000 - utworzenie kierunku architektura krajobrazu
  • 2001 - utworzenie kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji
  • 2001 – Wydział uzyskuje pierwsze akredytacje kierunków studiów.
  • 2004 – Uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowango z dyscypliny kształtowanie środowiska.
  • 2006 – Rozpoczęcie działalności Stacji Doświadczalnej w Bałdach.
  • 2007 – Oddanie do użytku nowej hali wegetacyjnej.
  • 2011 - utworzenie kierunku leśnictwo
  • 2015 - utworzenie kierunku odnawialne źródła energii (studia II stopnia)
  • 2015 - nowa struktura organizacyjna Wydziału: Katedra Agroekosystemów, Katedra Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu, Katedra Architektury Krajobrazu, Katedra Chemii, Katedra Chemii Rolnej i Ochrony Środowiska, Katedra Chemii Środowiska, Katedra Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej,Katedra Gleboznawstwa i Rekultywacji Gruntów, Katedra Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska, Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu, Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni, Katedra Mikrobiologii, Katedra Ogrodnictwa, Ośrodek Dydaktyczno-Doświadczalny
  • 2016 - utworzenie kierunku gospodarowanie surowcami odnawialnymi i mineralnymi
  • 2017 - wydział uzyskał kategorię A w nowej parametryzacji jednostek naukowych i uczelni
  • 2019 - decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 28 czerwca 2019 r. kierunek rolnictwo prowadzony na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia uzyskał najwyższą ocenę – wyróżniającą
  • 2019 - 30 września ostatnie posiedzenie Rady Wydziału
  • 2019 - zostaje powołana Rada Naukowa dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo, przewodnicząca Rady - prof. dr hab. Agnieszka Pszczółkowska, zastępca przewodniczącej - prof. dr hab. Jadwiga Wierzbowska
  • 2019 - 6 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dziekańskiej powołanej decyzją nr 33/2019 Dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa prof. dr hab. Krzysztofa Młynarczyka
  • 2020 - od roku akademickiego 2020/2021 w ofercie dydaktycznej Wydziału jest nowy kierunek chemia (licencjackie studia pierwszego stopnia, 6-semestralne, 2 speckalności: Analityka i diagnostyka chemiczna oraz Chemia stosowana)
  • 2020 - Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało ocenę wyróżniającą dla kierunku ROLNICTWO prowadzonym przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim.
  • 2020 - z dniem 1 stycznia 2021 roku Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa zmienia nazwę na Wydział Rolnictwa i Leśnictwa. W skład Wydziału wchodzą: Katedra Agroekosystemów i Ogrodnictwa; Katedra Agrotechnologii i Agrobiznesu; Katedra Architektury Krajobrazu; Katedra Chemii; Katedra Chemii Rolnej i Środowiskowej; Katedra Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej; Katedra Genetyki, Hodowli Roślin i Inżynierii Biosurowców; Katedra Gleboznawstwa i Mikrobiologii; Katedra Gospodarki Wodnej i Klimatologii; Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu; Ośrodek Dydaktyczno-Doświadczalny.